Budapeszt, jedna z najpiękniejszych stoli europejskich. Weekend to za mało, żeby poznać go cały, ale wystarczająco, żeby zobaczyć i chcieć wrócić po więcej. A żeby zobaczyć jak najwięcej warto zacząć od placu Millenium, bo właśnie tam można dowiedzieć się najwięcej o historii Węgier. W półkolistej kolumnie znajdują się najważniejsze postaci historyczne, od króla Stefana po Lajosa Kossutha, a na środku placu przed pomnikiem bohaterów stoi wysoka kolumna z archaniołem Gabrielem, który to według legendy podarował koronę świętemu Stefanowi. Plac cudownie wygląda nocą, kiedy jest oświetlony. Na Placu Millenium znajdują się też dwa największe budapesztańskie muzea: Pałac Ekspozycji oraz Muzeum Sztuk Pięknych.

Niedaleko można znaleźć Lasek Miejski, miejsce wypadowe rodzin z dziećmi oraz turystów. Na jego terenie rozsiane są dziesiątki replik węgierskich budowli z różnych czasów, jest ich aż 108 i są one oczywiście miniaturami. To kolejne miejsce, w którym można łyknąć odrobiny historii, ale też posłuchać bębniarzy czy kupić precelka.  Zaraz obok parku znajduje się najsłynniejsza ulica, Andrassyego, podobna do francuskich Pól Elizejskich. Idąc tą ulicą nabawić się można bólów karku od zadzierania głowy, ponieważ po obu jej stronach znajdują się secesyjne, przepiękne kamienice. Niedaleko, na stronie Budy, można spojrzeć na panoramę miasta ze słynnej Wieży Rybackiej i przejść pod kościół Macieja, który zachwyca gotycką architekturą.

Pozostał do zobaczenia jeszcze Parlament i Zamek Królewski, oba budynki można zobaczyć z Góry Gellerta. Gellert to taki nasz święty Wojciech – pierwszy biskup Węgier, którego mściwi poganie spuścili w beczce właśnie z tego wzgórza. Do Parlamentu można też ewentualnie podjechać najdłuższym w Europie tramwajem czy budapesztańskim metrem. A to też ciekawe miejsce, ponieważ drewniane boazerie i bogato zdobione kolumny nadają mu niesamowitego klimatu. A na koniec warto napić się węgierskiego wina w jednej z winiarni, bo tak naprawdę wino to jedna z największych atrakcji nie tylko Budapesztu, ale i całych Węgier.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s